• Igor Korchak

Лікування безпліддя

Приблизно у кожної п'ятої пари у великому місті є ті чи інші проблеми з продовженням роду. Лікування безпліддя сьогодні - не вигадка, сучасна медицина навчилася боротися з більшістю можливих причин. Однак відновлення репродуктивного здоров'я у жінок вимагає самої ретельної діагностики, акуратного і коректного медикаментозного і хірургічного втручання, компетентних фахівців в цій сфері і сучасного обладнання.Обстеження сімейної пари - перший крок до здорового потомства. Якщо взяти структуру причин безпліддя, то співвідношення жіночого і чоловічого факторів рівнозначне, практично в третині випадків причини є у обох партнерів. Це визначає важливість комплексного обстеження не тільки жінки, а й чоловіка. Своєчасна діагностика причин безпліддя є запорукою ефективності лікування.


Пари часто недооцінюють свій шанс завагітніти природним шляхом, просто змінивши образ життя і виконавши всі рекомендації лікаря щодо лікування. Після співбесіди з спеціалістом-репродуктологом в Медичному центрі сучасних технологій «Ваше здоров’я» проводиться повна сучасна комплексна діагностика як жінки, так і чоловіка (лабораторні, ультразвукові та інструментальні обстеження). Деякі чоловіки потребують додаткових досліджень для встановлення правильного діагнозу та прогнозу. За результатами обстежень лікар визначає тактику лікування і рекомендує оптимальний і максимально ефективний шлях для подружжя отримати здорове потомство.


Труднощі зі спробами завагітніти не повинні викликати паніки: сучасна медицина навчилася справлятися з більшістю причин жіночого безпліддя. Однак важливо розуміти, що це досить серйозна проблема, вимагає кваліфікованої медичної допомоги, сучасних технологій, що дозволяють точно встановити причину хвороби і прогресивних методик лікування. Обстеження та оцінка здоров'я жінки забезпечують важливу інформацію про можливу причину безпліддя та прогноз виношування і народження живих дітей. Спочатку пацієнтки нашого Медичного центру проходять цілий ряд процедур. Їм призначають ультразвукове дослідження органів малого тазу, вони здають аналізи на інфекції і бактерії. Крім того, їм обов'язково перевірять гормональний фон, встановлять сумісність з партнером. За результатом цих обстежень можуть призначити лапароскопію (малоінвазивний метод сучасної хірургії) і гістеросальпінгографию (один з методів встановлення прохідності маткових труб). Гістероскопія може встановити наявність внутрішньоутробної патології, наприклад, підслизової маткової волокнистої тканини, перегородки, поліпів, адгезії або вродженої аномалії матки. Подальші ендокринні дослідження можуть допомогти встановити причину хронічної ановуляції. Жінки з синдромом полікістозних яєчників повинні провести метаболічні дослідження функцій глюкози та ліпідів. Частою причиною "незрозумілого" безпліддя є зменшення запасів яєчників. Це фізіологічне явище розповсюджено серед жінок у віці від 30 до 42 років; це також може стосуватись молодих жінок, які мали операції на яєчнику, хіміотерапію, ендометріоми або навіть за відсутності виявлених причин та факторів ризику.

Крім гінекологічних хвороб і ускладнень, частою перепоною для вагітності є екстрагенітальні захворювання (негінекологічні хвороби, що впливають на можливість зачаття і виношування вагітності). Серед них перше місце посідає анемія (25%), далі за впливом йдуть інфекції сечостатевої сфери (14%), дисфункції щитовидної залози (9%), хвороби кровообігу (6,5%), венозні ускладнення (3,5%) та цукровий діабет (0,4%).

Діагностичний шлях повинен надати парам інформацію про основні причини безпліддя та прогноз живого народження з лікуванням та без нього, включаючи можливість появи вагітності та тривалості часу досягнення вагітності з різними варіантами лікування та пропонуючи доступ до якісного репродуктивного медичного обслуговування. За результатами обстежень лікар робить висновок та визначає тактику лікування і порекомендує оптимальний і максимально ефективний шлях для подружжя отримати здорове потомство.


За класифікацією ВООЗ розрізняють 16 причин безпліддя у чоловіків і 22 у жінок. На здатність зачаття дитини можуть впливати різні чинники. Це насамперед вплив запальних процесів, цивілізаційних факторів: зміна стилю життя, харчування, використання хімічних сполук в повсякденному житті та при створенні продуктів харчування, побічний вплив лікарських засобів та інші фактори. Подружжю потрібно обмежити або припинити вживання алкоголю, кофеїну та інших медичних препаратів, паління - ці фактори здатні знизити рівень настання вагітності до 50%, так само як і зайва вага, яка несе ризик виникнення викиднів.


Подружнім парам слід порадити

  • мати статевий зв’язок кожні 2-3 дні, щоб оптимізувати їхні шанси на вагітність.

  • уникати надмірного вживання алкоголю, оскільки це впливає на якість сперми та може пошкодити ненароджену дитину

  • уникати куріння, оскільки це позначається як на чоловічому, так і на жіночому репродуктивному здоров'ї. Навіть якщо жінка є лише пасивним курцем, це, ймовірно, зменшить її шанс завагітніти.

  • потрібно схуднути, якщо вони мають зайву вагу або ожиріння. Індекс маси тіла (ІМТ) більше 29 негативно впливає як на жіночу, так і на чоловічу плідність. Втрата зайвої ваги збільшує шанс вагітності.

  • жінка має набрати вагу, якщо її ІМТ становить 19 або менше, оскільки збільшення маси у дуже худих жінок підвищує шанс вагітності

  • уникати екологічних токсинів та ендокринних порушень (наприклад, діоксину), наскільки це можливо.

16 переглядів0 коментарів