• МАРКЕВИЧ Анатолій Станіславович,

Еластографія печінки

Печінка — одна з найважливіших залоз організму, дуже важливий орган, який виконує велику кількість функцій: бере участь у перетравлюванні жирів, зберіганні поживних речовин, розщеплює і виводить алкоголь і інші токсичні речовини, синтезує білки і ферменти, фактори згортання крові. При цьому печінка дуже чутливий орган, який легко вивести з ладу: вона вразлива до вірусних інфекцій, медичних препаратів та інших факторів зовнішнього середовища.

При пошкодженні печінки її клітини — гепатоцити — поступово відмирають. Некротизовані ділянки заміщуються сполучною тканиною, в результаті чого клітини печінки втрачають свою функцію — цей процес називають фіброзом, Заміщення гепатоцитів сполучною тканиною поступово призводить до повної дисфункції залози. Такі важливі процеси, як детоксикація, утворення жовчі, обмін речовин значно порушуються, а на останніх стадіях фіброзу і зовсім припиняються. Еластометрія печінки дозволяє визначити початок процесу, званого фіброзом, і вчасно почати лікування.

Тому набагато простіше запобігти розвитку серйозних патологій цього органу, так само, як і хворобам жовчного міхура — адже ці дві частини організму нерозривно пов'язані і анатомічно, і фізіологічно.

Більшість захворювань цих двох органів носять характерні ідентичні ознаки. Саме при їх виявленні слід невідкладно пройти УЗДЕ жовчного міхура і печінки. Показаннями з боку лікаря до ультразвукової діагностики можуть бути такі симптоми:

 • розлади травлення;

 • больові відчуття в області правого підребер'я;

 • ниючі болі;

 • жовтяничність видимих слизових оболонок;

 • присмак гіркоти після прийому їжі;

 • набряклість в області правої сторони тіла;

 • несподівані численні висипання.

Разом з тим зовсім необов'язково чекати появи всіх цих ознак. Нинішня екологічна обстановка негативно впливає на всіх людей незалежно від віку чи статі. Тому були б розсудливим періодичне проходження УЗДЕ печінки і жовчного міхура хоча б один раз на рік з профілактичною метою — адже лікування запущених хвороб печінки часто буває складним і малоефективним.

При відсутності явних симптомів захворювання рекомендується проходити ультразвукове обстеження печінки та жовчного міхура з метою виключення можливих патологій після травматичного впливу на організм і, зокрема, на ребра правого боку. Також УЗД печінки необхідно людям, що зазнали радіаційного опромінення, всім страждаючим ожирінням, пацієнтам з аутоімунними захворюваннями, що впливають на фізіологію печінки. Обстежитися слід і після завершення курсу прийому сильнодіючих лікарських препаратів - продукти їх дії в організмі завжди проходять через печінку і можуть викликати її патологію.Цироз починається з фіброзу — відкладень сполучної тканини в печінці, які розташовуються по всьому органу дифузно. Поступово їх стає більше, волокна сполучної тканини грубіють. Їх можна порівняти зі шрамами, вони теж з сполучної тканини. Але якщо на шкірі шрами просто створюють неприємний косметичний дефект, то в печінці вони ніби перетягують її, перешкоджаючи нормальній роботі: посилюють загибель печінкових клітин, порушують відток жовчі, створюють перешкоди для кровотоку. Такі задавнені наслідки фіброзу вже називають цирозом. Щоб їх уникнути, лікування треба почати на ранніх стадіях фіброзу.

У світі 360 мільйонів людей інфіковані вірусом гепатиту В, з них щорічно помирає 500-700 тисяч. Додайте ще 180 мільйонів заражених вірусом гепатиту С, з яких щороку помирає понад 350 тисяч чоловік. Причина їх смерті майже завжди пов'язана з наслідками фіброзу печінки: цироз або рак печінки. Але і це не все. Додайте мільйони людей з алкогольним цирозом або пацієнтів з так званою неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП).

До недавнього часу єдиним точним способом діагностики фіброзу печінки і визначення його стадії розвитку була біопсія печінки. Малоприємна процедура, при якій спеціальну голку вводили в печінку і отримували невеликі шматочки тканини (біоптати). З них робили препарати, які вивчали під мікроскопом, і на підставі цього ставили діагноз. Величезне число пацієнтів відмовлялося від такої діагностичної процедури. І, чесно кажучи, лікарі часто цю відмову розуміли, оскільки це дослідження інвазивне, є ризик ускладнень, в тому числі і серйозних. В результаті хворі обстежувалися недостатньо і призначити оптимальне лікування з урахуванням стадії розвитку хвороби було проблематично. Кілька років тому ситуація змінилася. З'явилося нове безпечне і неінвазивне дослідження — еластографія печінки зсувною хвилею. Новий метод — еластометрія — дозволяє оцінити стан органу без порушення цілісності передньої черевної стінки і без ускладнень.

Таке обстеження зовні виглядає просто, і в принципі воно знайоме багатьом пацієнтам. Процедура проходить так само, як і звичайне ультразвукове дослідження печінки. Просто апарат повинен бути високої якості і, головне, забезпечений спеціальною програмою, яка може особливим чином обробляти сигнали, що випускаються датчиком і відбиті від тканин печінки. У деяких країнах Євросоюзу така еластографія є визнаним методом діагностики дифузних захворювань печінки, що призводять до фіброзу, а потім і до цирозу.

Еластографія печінки дозволяє поставити діагноз, не вдаючись до болючої процедури — біопсії. Лікування фіброзу на початковій стадії має сприятливий прогноз і дозволяє уникнути розвитку такого небезпечного захворювання, як цироз.

Еластографія печінки безпечна для здоров’я, тому проводити її можна нескінченну кількість разів. Ультразвук не робить вплив на тканини, і дозволяє відстежувати динаміку проведеного лікування. Мінімум протипоказань і висока точність є великими перевагами дослідження. Метод ультразвукової еластографії призначається для виявлення хвороб печінки на ранніх стадіях захворювання. Лікування фіброзу на початковій стадії має сприятливий прогноз і дозволяє уникнути розвитку такого небезпечного захворювання, як цироз.

Показання до проведення еластографії печінки:

 • Вірусні гепатити (B, C, D). Під час загострення цих хронічних інфекцій дослідження протипоказано, його проводять пізніше. Воно відіграє важливу роль, бо точне визначення стадії фіброзу печінки важливе для визначення адекватності противірусного лікування, прогнозу щодо результатів лікування і багатьох ускладнень цирозу, включаючи рак печінки (гепатоцелюлярний рак).

 • Алкогольне ураження печінки. Розвитку алкогольного цирозу передує жировий гепатоз (надлишкове відкладення жиру в печінці), що переходить потім в фіброз.

 • Неалкогольна жирова хвороба печінки. Жирова інфільтрація печінки — надлишкове відкладення жиру в печінці, яке потім може переходити в фіброз і далі - в цироз. Це найбільш часте стан серед усіх показань для еластографії. Воно буває при метаболічному синдромі і навіть просто при абдомінальному ожирінні (надлишкове відкладення жиру переважно в області живота).

 • Токсичний гепатит. Ураження печінки в результаті дії отрут, токсинів, хімікатів.

 • Лікарські ураження печінки. Протипухлинні препарати, ліки від ревматичних захворювань, парацетамол, вітамін А і близькі до нього препарати ретиноїдів, а також ряд інших ліків можуть бути токсичні для печінки.

 • Тривале підвищення в біохімічному аналізі крові активності печінкових ферментів: АЛТ, АСТ, лужної фосфатази при медикаментозній терапії інших захворювань

 • Цироз печінки на різних його стадіях (з метою підтвердження діагнозу та моніторингу лікування)

 • Тривале підвищення рівня білірубіну в крові

 • Порушення згортання крові

 • Ознаки підвищення тиску в системі портальної вени: збільшення селезінки, поява на передній стінці живота підшкірного венозного сплетення — «голови медузи».

 • Підозри на генетичні захворювання: гемохроматоз, синдром Жильбера, хвороба Вестфаля-Вільсона-Коновалова.

Для детальної інформації та попереднього запису звертайтесь за телефонами:

📞 (050) 617-58-70

📞 (097) 461-59-86

Наша адреса:

м. Рівне, вул. О.Олеся, 13

Міська лікарня № 2 (Залізнична лікарня)

25 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі