• Гречаний Андрій Кімович, уролог, лікар з ультразвукової діагностики

КАМЕНІ В НИРКАХ

Багато людей мають камені в нирках, однак їх присутність ніяк не відчутна, доки камінь не зрушить з місця. Основною ознакою каменів в нирках, сечовому міхурі або сечоводі – є сильний біль.


Особливість сечокам’яної хвороби полягає у її хронічному перебігу. Як правило люди що мають камені, вже раніше стикалися із цією проблемою. Тому, якщо у вас раніше вже виходили камені, то майже напевно вони з’являться знову. Часто камінь не один, пацієнти можуть мати одразу кілька каменів, а іноді і досить багато. Крім того, хвороба може довгий час протікати непомітно, а камені весь цей час ростимуть в розмірі і не завдаватимуть болю, доки не зрушать з місця. Саме з цієї причини, слід регулярно відвідувати уролога та робити УЗД нирок та сечової системи на наявність каменів.


Причини утворення каменів

Сечокам’яна хвороба – це поліетіологічне захворювання, що пов’язане з порушенням обміну речовин та метастабільності сечі, в результаті перенасичення сечі відбувається кристалізація і виникають камені.


Види каменів у нирках:

 • Білкові. Вони складаються із амінокислот.

 • Фосфатні. Складаються із фосфатних солей. До фосфатних каменів належить близько 90 % коралоподібних каменів.

 • Оскалатні. Складаються з магнієвих та кальцієвих солей щавельної кислоти.

 • Уратні. Складаються з солей сечової кислоти.

 • Змішані. Такі камені зустрічаються досить часто, до їх складу входять різні солі.

В залежності від розташування конкрементів, розрізняють:

 • Нефролітіаз – конкремент в нирці;

 • Уретеролітіаз – конкремент в сечоводі;

 • Цистолітіаз – конкремент в сечовому міхурі.


Клінічні ознаки сечокам’яної хвороби

Багато людей мають камені в нирках, однак їх присутність ніяк не відчутна, доки камінь не зрушить з місця. Основною ознакою каменів в нирках, сечовому міхурі або сечоводі – є сильний біль. При чому біль сильніше відчувається при різких рухах, а також при статичному положенні тіла. Люди, у яких зрушився камінь, не можуть лежати, вони відчувають полегшення при повільному ходінні. Ниркова колька може продовжуватись від кількох хвилин до кількох днів і сильно виснажувати людину.


Коли камінь перекриває відтік сечі з нирки, в органі збільшується тиск і виникає ниркова колька. Це дуже гострий біль в нирці, у попереку, нижній ділянці живота. Хворому може здаватися, ніби нирка зрушилась з місця. Біль при каменях дуже сильний, тому за локалізацією болю можна зрозуміти де саме камені.


Якщо камінь знаходиться у сечовому міхурі, то виникає часте бажання помочитися. Людина часто бігає у туалет. При цьому може виникати нудота і сильний біль в низу живота. Біль може віддавати у пах, і тоді гострий біль також відчувається у статевих органах.


Якщо камінь перекриває сечовід, то за місцезнаходженням різкого болю під час руху каменю можна спостерігати, де саме він знаходиться. Камінь і біль поступово рухаються сечоводом від нирки на зовні. Чим ближче знаходиться камінь, тим біль змінює свою локалізацію. Біль може віддавати у статеві органи та стегна.


У випадку не звернення хворого до лікаря, стан може погіршитися, у такому випадку можуть з’являтися також симптоми загального характеру:

 • Вздуття живота;

 • Напруження черевних м’язів;

 • Нудота;

 • Блювання;

 • Підвищення температури тіла;

Діагностика та лікування сечокам’яної хвороби

Сечокам’яна хвороба – дуже серйозна і неприємна хвороба, яка потребує особливої уваги та лікування. При перших її ознаках потрібно звертатися до уролога, і у жодному випадку не можна терпіти біль. Це може призвести до ускладнень.

Лікує сечокам’яну хворобу лікар-уролог вищої категорії ГРЕЧАНИЙ Андрій Кимович.. Він проведе клінічний огляд, УЗД нирок та сечового міхура, призначить необхідні аналізи та лікування захворювань сечостатевої системи у чоловіків і жінок. За наявності високого ризику каменеутворення проводиться спеціальна профілактика рецидивів, що, як правило, включає медикаментозну терапію, вибір якої залежить від аналізу складу каменів. При необхідності направить на літотрипсію (дроблення конкрементів від 6 міліметрів до 2 см, при щільності конкрементів до 1000 од. HU). Консультація уролога - у медичному центрі «4D КЛІНІК» (м. Рівне пров. Ігоря Волошина 8, оф.1)

Телефони для попереднього запису:

(096) 391-97-08

(050) 435-21-82

37 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі