• ТУРОВИЧ Олена Анатоліївна лікар УЗД, гінеколог

УЛЬТРАЗВУКОВА ДІАГНОСТИКА В ГІНЕКОЛОГІЇ

Оновлено: 11 бер. 2021

УЗД органів малого таза – один із найінформативніших методів ранньої діагностики гінекологічної патології.УЗД доповнює огляд гінеколога і застосовується дуже широко. В Медцентрі «4D КЛІНІК» та у Медичному центрі сучасних технологій «ВАШЕ ЗДОРОВ’Я» використовуються сучасні експертні ультразвукові апарати VOLUSON Е8 EXPERT, спеціалізовані програми яких налаштовані для діагностики в акушерстві та гінекології (використання об’ємної ехографії, кольорової доплерографії, еластографії, об’ємного 3D-4D сканування з візуалізацією, плюс наявність порожнинних датчиків експертного класу). Чому це важливо? - Наприклад, принципово новий трансвагінальний 4D-датчик значно підвищує діагностичну надійність у складних гінекологічних дослідженнях, і разом з внутрішньопорожнинним (вагінальним) обстеженням УЗД органів малого тазу дозволяє побачити навіть найменші утворення розмірами в декілька міліметрів! Можливості експертного комплексного УЗД органів малого тазу у жінок дозволяють не тільки отримати найбільш достовірний результат і точний опис стану органів і тканин, своєчасно виявити і класифікувати ознаки переважної більшості патології, але й значно скоротити загальний час обстеження до постановки остаточного діагнозу, та уникнути зайвого оперативного втручання на органах репродуктивної сфери. Висновок, отриманий за наслідками УЗД експертного рівня, супроводжується якісними фотозображеннями, що допомагає іншим лікарям-спеціалістам об'єктивно оцінити ступінь патології та визначитися з тактикою лікування.

УЗД в гінекології має цілі:

✔ виявити захворювання внутрішніх статевих органів жінки на будь-якому етапі розвитку;

✔ оцінити анатомічні особливості розвитку матки, її труб, шийки, зв'язкового апарату, кровотоку в них;

✔ оцінити ефективність проведеного лікування;

✔ поставити діагноз захворювання статевої сфери, особливо якщо симптоми настільки мізерні, що не дозволяють цього зробити.


Показання до УЗД органів малого таза:

 • Підозра на вагітність. За допомогою УЗД можна діагностувати вагітність вже з двох з половиною тижнів. Крім того, всі варіанти патології вагітності раннього терміну, а саме: загрозливе переривання вагітності, початок відшарування плодового яйця, позаматкова вагітність, міхурове занесення. Тільки за допомогою УЗД можна на ранньому терміні діагностувати багатоплідну вагітність (двійня, трійня і т.д.). Велике значення має і уточнення локалізації плідного яйця (в матці, в трубі, в шийці матки, в яєчнику).

 • Патологія матки - фіброміома (для уточнення локалізації вузла, його розмірів, динаміки росту, васкуляризації), ендометріоз.

 • Патологія ендометрію - поліпи, гіперплазія і т.д (особливо у жінок в менопаузі для виявлення безклінічних симптомів передраку і раку ендометрія).

 • Патологія яєчників (виявлення кіст і пухлин яєчників).

 • Вади розвитку внутрішніх статевих органів, особливо у підлітків.

 • Утворів малого таза (пухлини кишечника, сечового міхура, яєчників, матки).

 • Тільки за допомогою УЗД можна виявити дозрівання або відсутність фолікула у пацієнток з безпліддям.

 • Гострі та хронічні запальні процеси малого тазу (запалення придатків і його наслідки).

 • Виявлення ускладнень після абортів і пологів.

 • За допомогою УЗД контролюється процес встановлення і видалення внутрішньоматкового контрацептиву.

Види гінекологічних УЗД

В залежності від розташування ультразвукового датчика розрізняють три види гінекологічного УЗД, а саме:

 • трансректальне ультразвукове дослідження – вивчення органів малого таза шляхом введення УЗ-датчика в пряму кишку Метод використовується для діагностики гінекологічних захворювань у дівчаток та жінок, які не ведуть статеве життя;

 • трансвагінальне ультразвукове дослідження – це спосіб діагностики гінекологічної патології при якому датчик УЗ-апарата вводять безпосередньо в піхву, що дозволяє максимально точно оцінити зміни в органах. Цей метод показаний виключно жінкам, які живуть статевим життям;

 • трансабдомінальне УЗД – дослідження органів малого таза через передню черевну стінку. Метод використовується у дітей та жінок, які не ведуть статеве життя, а також у вагітних в другому та третьому триместрах вагітності.

Також при необхідності може проводитись комбіноване УЗД, яке поєднує в собі вищеописані види дослідження.

11 переглядів0 коментарів