• Гречаний Андрій Кімович, уролог, лікар з ультразвукової діагностики

УЗД нирок та сечового міхура

Нирки - головні «трудівники» людського організму. За одну хвилину вони очищають від шлаків один літр крові, працюючи день і ніч. Вони фільтрують чверть всієї крові, перекачаної серцем за хвилину.


При виникненні найменшої підозри на проблеми з нирками слід звернутись до лікаря і провести комплексну діагностику, щоб виявити захворювання і призначити правильне лікування, адже нирки - дуже важливий орган, а їх правильне функціонування - запорука здоров'я і гарного самопочуття! Побачити їх роботу і оцінити стан допоможе ультразвукове дослідження нирок.


Варто відзначити, що багато захворювань, наприклад та ж сечокам’яна хвороба або гідронефроз, протікають практично безсимптомно.

Вас має насторожити поява навіть незначного болю в області попереку або внизу живота; порушення сечовипускання, cлабкість, набряклість, втрата апетиту, переважання нічного діурезу над денним - ці симптоми можуть свідчити про розвиток в нирках або сечовому міхурі каменеутворюючих, запальних або атрофічних процесів.


Через особливості будови, а саме через більш низьке розташування нирок у жінок, ніж у чоловіків, жінки в півтора рази частіше страждають від сечокам'яної хвороби. Саме тому процедура УЗД жінкам показана при будь-яких ниючих болях у попереку, як постійних, так і одиничних.


Для проведення УЗД нирок і сечового міхура використовуються спеціальні сканери, які дозволяють отримати зображення в режимі реального часу.

УЗД дозволяє виявити практично будь-яку патологію нирок і сечового міхура, дозволяє чітко оцінити стан всіх відділів сечовидільної системи, виявити утворення каменів, вогнищ запалення, кіст і новоутворень, рубцеві зміни, які свідчать про результати якихось старих процесів, розширення чи звуження судин, аномалії розвитку органів, іншу патологію.

Наприклад, УЗД пієлонефриту має високий рівень виявлення патології, і здатне виявити не тільки осередок запалення і порушення в розвитку сечовивідної системи і нирок, а й дозволяє візуалізувати їх структуру, визначити, чи є перешкоди відтоку сечі, у чому причина цього стану, а також кількість рубцевих змін в нирці, зміни розміру чашечно-мискової системи і форми контуру нирки, рівень рухливості нирки в період дихання.


Симптоми, що вимагають проведення сканування:

 • Набряки ніг, рук.

 • Підвищення кров'яного тиску.

 • Зміни аналізів сечі.

 • Болі в попереку.

 • Темний колір сечі.

 • Ендокринні розлади (цукровий діабет або діабет вагітних).


Ультразвукове дослідження допоможе виявити:

 • Пухлини. Вони можуть виявитися злоякісними або доброякісними, безпечними для життя. Кісти глибокі або поверхневі, не становлять серйозної небезпеки для життя, але іноді провокують підвищення тиску у людини. При скануванні виглядають темними плямами. Збільшення кісти від 6 см і більше - показання для її пункції під контролем УЗД.

 • Камені. Мовою лікарської термінології називаються гіперехогенними вогнищами, нагадують білі плями з тінню за ними. Напади сечокам'яної хвороби супроводжуються нестерпними болями.

 • Запальні процеси сечовивідних органів. Гострий пієлонефрит - небезпечне захворювання, при якому в нирці утворюється абсцес. Лікування антибіотиками, при формуванні гнійника проблему вирішить тільки операція.

 • Хронічний пієлонефрит - тривало поточне захворювання з періодами загострень і стихання. Монітор в цьому випадку покаже деформацію ниркової балії.

Оцінка органів сечовидільної системи проводиться трьома режимами УЗД сканування:


 • B-режим або зображення на екрані монітора. Проводиться для огляду зовнішнього вигляду нирок, їх форми, розміру, товщини коркового шару, наявності каменів або пухлиноподібних утворень.

 • Доплерографія або УЗД судин нирок - визначення та оцінка швидкості кровотоку ниркових артерій. Проводиться одночасно з b-режимом для визначення стану артерій, їх стенозів, закупорки бляшками.

 • Кольорове картування (КДК) - візуальна перевірка кровопостачання нирок, вроджених аномалій артерій, ознак атеросклерозу. Під час процедури сонолог обов'язково оглядає регіонарні лімфовузли досліджуваної зони. Лікар повинен знати шляхи поширення інфекції, а так само зони метастазування раку сечовидільної системи.

 • Унікальне програмне забезпечення дозволяє зберігати базу даних пацієнта, та проводити спостереження змін стану організму під час лікування.

Сучасна медицина не забороняє людині вирішувати питання власного здоров'я самостійно. Зараз кожен, хто піклується про своє здоров’я, може обстежитись без направлення, пройти УЗД нирок та сечового міхура за власною ініціативою (коли відчуває якісь негаразди зі здоров'ям, або просто для профілактики). Метод ультразвукового сканування простий у виконанні, не займає багато часу, доступний за ціною. Звичайно, проходити процедуру краще у досвідченого лікаря, який має багаторічний досвід роботи в даній сфері, і який використовує високотехнологічне обладнання.

Щоб не запускати хворобу, слід проходити профілактичні огляди один раз на рік - таке обстеження займає усього 20 – 30 хвилин. Рання діагностика дозволяє скоротити час і вартість лікування. Обов’язковим є проведення УЗД нирок і під час вагітності. Крім того УЗД необхідно після проведення хірургічних втручань, при захворюваннях, які можуть дати ускладнення на органи сечовидільної системи, під час тривалого прийому нефротоксичних препаратів.

17 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі